Warszawa, 16.02.2001


Sąd Okręgowy w Warszawie

Wnioskodawca:

Związek Zawodowy Inżynierów i Techników
00-050 Warszawa ul. Świętokrzyska 14a

OŚWIADCZENIE

Związek Zawodowy Inżynierów i Techników skupia kadrę inżynieryjno-techniczną zatrudnioną w zakładach przemysłowych ( bez górnictwa).na stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

ZZIT jest jedyną ogólnopolską strukturą związkową, skupiającą kadrę inżynieryjno-techniczną przetwórstwa przemysłowego, obejmującą swoim działaniem wszystkie województwa. W ramach jednolitej struktury związkowej działają krajowe sekcje branżowe, które uczestniczą w negocjacjach i reprezentują interesy kadry inżynieryjno-technicznej w poszczególnych branżach.

Wg danych źródłowych - GUS - opracowanie pt. "Aktywność ekonomiczna ludności Polski III kwartał 2000" tabela 2.3 "PRACUJĄCY WEDŁUG STATUSU ZATRUDNIENIA I SEKCJI PKD" str. 17 - w przetwórstwie przemysłowym w miastach zatrudnionych jest ogółem 1956 tys. pracowników , z których ok. 10% tj 200 tys. osób to kadra inżynieryjno techniczna ( specjaliści i kierownicy średniego szczebla zatrudnieni na stanowiskach technicznych) - wg tabeli 2,8 "PRACUJĄCY wg PŁCI I GRUP ZAWODÓW" str.20.

Związek nasz wg stanu na dzień 31.12.2000 r. liczy 27060 członków (czynnych zawodowo i płacących składki) co stanowi 14 % ogólnej liczby osób kadry inżynieryjno technicznej zatrudnionej w w/w obszarze.
Ponadto ZZIT reprezentuje w sprawach pracowniczych ok. 30 tys. członków stowarzyszeń naukowo-technicznych skupionych w Naczelnej Organizacji Technicznej, z którymi związek podpisał porozumienia o współpracy i reprezentowaniu interesów ich członków.

Związek Zawodowy Inżynierów i Techników jest jednym z 9-ciu związków które od samego początku uczestniczyły w pracach nad Paktem o Przedsiębiorstwie Państwowym i są jego sygnatariuszem. ZZIT jest obecnie stałym członkiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.
Przedstawiciele ZZIT negocjowali i podpisali w lipcu 1995r. Pakiet Gwarancyjny Socjalnych Obywateli.
Przedstawiciel naszego związku jest stałym członkiem Komisji ds. Układów Zbiorowych Pracy , działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej.

Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić, że ZZIT spełnia wymogi art.241 17 § 1 pkt 2 Kodeksu Pracy.

Z upoważnienia Prezydium
wiceprzewodniczący ZK ZZIT
Lechosław Czyż


Lublin-Szczecin dn.9.07.2001r.
ZK/L/15/Sz/26/01


Rzecznik Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00-090 Warszawa


Dotyczy: reprezentatywności związków zawodowych

Nasze wystąpienie do Pana Rzecznika kierujemy w związku z zarysowującą się inicjatywą legislacyjną Rządu Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie ustalania praw reprezentatywności organizacji związkowych uprawnionych do rozmów i negocjacji z Rządem, w Komisjach Rządowych i w Komisji Trójstronnej. Propozycje te zmierzają do ograniczenia liczby reprezentatywnych central związkowych poprzez ustanowienie wysokiego bo wynoszącego 300 tys. członków progu. Uważamy, że takie rozstrzygnięcie stałoby w sprzeczności z Konstytucją Rzeczpospolitej oraz z aktualnie obowiązującą ustawą o Związkach Zawodowych ( art. 30 ust. 3,4,5). Wystąpiłoby tu zjawisko dyskryminacji związków zawodowych poprzez ograniczenie ich prawa do wypowiadania się na szczeblu krajowym w imieniu swojego elektoratu, tym samym pozbawia się mniejsze centrale ogólnokrajowe, reprezentatywne dla swoich środowisk prawa wpływania na rozwiązywanie problemów życia społeczno - gospodarczego oraz bezpośredniego występowania w imieniu swoich członków.


Mając na uwadze niedopuszczenie do ustanowienia norm prawnych, które naszym zdaniem naruszają istniejące normatywy prawne, a ponadto pozostają w rażącej kolizji z zapisami Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wnosimy do Pana prośbę o podjęcie stosownych działań zmierzających do prawidłowego uregulowania w/ w problemów prawnych.

Uzasadnienie naszego stanowiska
w sprawie norm prawnych dotyczących reprezentatywności związkowej.

  1. Już w preambule Konstytucji jest zapisane ..."ustanawiamy
    Konstytucję Rzeczpospolitej jako prawo podstawowe dla Państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości.....dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot ..... oraz dalsze wezwania do wszystkich którzy Konstytucję tą będą stosowali, . . . "
  2. W art. 12 Konstytucji zapisano: " Rzeczypospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych ."
  3. Najdobitniej jednak formułują nasze prawa zapisy Art. 59 Konstytucji. Tamże w ust 2 zapisano: "Związki zawodowe ... mają prawo do .. zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień." Natomiast ust.4 tegoż artykułu wyraźnie stwierdza, kiedy w/w prawa związków zawodowych mogą być ograniczone poprzez zapis: " Zakres wolności zrzeszania się .... oraz innych wolności związkowych, może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczypospolitą Polską umowy międzynarodowe"
  4. Nie znane są nam - bo przecież nie istnieją - umowy międzynarodowe wiążące Rzeczypospolitą Polską , które uprawniały by Rząd R.P. do przedstawiania Sejmowi projektu ustawy z ograniczeniami wolności działania związków zawodowych a w szczególności ograniczających prawo związków zawodowych do reprezentacji.
  5. Znanym jest również fakt, iż liczebność pracowników inżynieryjno-technicznych w zakładach pracy jest niewielka i kształtuje się na poziomie 5 do 10 % ogółu załogi.
  6. Propozycje ograniczenia ilości reprezentatywnych central związkowych na szczeblu krajowym tylko do tych, które zrzeszają 300 tys. członków tworzy precedens monopolu związkowego dla bardzo dużych i upolitycznionych związków zawodowych wbrew przepisom Konstytucji - chce wyeliminować inteligencję techniczną z aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno gospodarczym.
  7. Dlaczego organizacje polityczne są reprezentatywne i mogą być reprezentowane w Sejmie, gdy zebrały poparcie 5 % głosujących , a nie wszystkich uprawnionych; natomiast dla branżowego związku zawodowego jakim jest Związek Zawodowy Inżynierów i Techników barierę reprezentatywności w zakładzie pracy ustala się na poziomie całej populacji kadry inżynieryjno technicznej. Żąda się od nas ponad 100% -go uzwiązkowienia, gdyż tylko wówczas ilść naszych członków stanowić będzie 10% stanu załogi.


W/g informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przekazanej członkom Komisji ds. Układów Zbiorowych Pracy, zaledwie 14% pracujących w Polsce należy do związków zawodowych. Ostoją ruchu związkowego w Polsce są firmy państwowe oraz bardzo duże firmy sprywatyzowane na bazie majątku państwowego. W tej sytuacji w większości zakładów pracy , w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych załoga nie posiada swojej reprezentacji. Eliminowanie ruchu związkowego nie leży w interesie pracujących., państwa a także w dalszej perspektywie samych pracodawców .


W załączeniu przesyłamy Panu kopie następujących dokumentów:

Z poważaniem:
Z upoważnienia Prezydium ZK ZZIT
Wiceprzewodniczący
Włodzimierz Martyna i Lechosław Czyż


Sygn. akt VII NS RO2 3/01


POSTANOWIENIE

Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny i Rejestrowy
w składzie:
Przewodniczący: SSR /del/Anna Michalska -Proc
Protokolant;
po rozpoznaniu w dniu 07.06,2001
na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku
związku zawodowego Inżynierów i Techników
O rejestracje REJESTR OGÓLNOPOLSKICH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
postanawia zarejestrować i:
wpisać do rejestru REJESTR OGÓLNOPOLSKICH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
w dziale "B" poz, RSZ "O" 1) w rubryce 3 -REJESTR OGÓLNOPOLSKICH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH pod nazwą

1) w rubryce 7:
stwierdzić . że Związek zawodowy inżynierów i Techników z/s w Warszawie jest reprezentatywną dla ogółu pracowników objętych podmiotowym zakresem działania organizacją związkową.


za zgodność: Sędzia /-/ SSR /del/Anna Michalska -Proc