Forum Związków Zawodowych jest ogólnopolską strukturą związkową nie związaną
z żadnym ugrupowaniem politycznym. Akcentując swoją polityczną niezależność
Forum podkreśla konieczność wyzwolenia się polskiego ruchu związkowego z układu
dwubiegunowości inspirowanej głównie ideologią i ocenami historycznymi. Celem
nadrzędnym Forum jest reprezentowanie i obrona interesów pracowników i ich rodzin.
Każda z organizacji związkowych tworzących Forum Związków Zawodowych posiada własny, szczegółowy program działania, powiązany z realiami branży, w której funkcjonuje. Pozostawiając prawo do tak zrozumianej autonomii programowej poszczególnym organizacjom, Forum Związków Zawodowych przyjmuje jedynie założenia ramowe, które nie pozostając w sprzeczności z programami jednostkowymi, stanowią ogólne wytyczne naszego działania na lata 2002 - 2006.
Forum Związków Zawodowych krytycznie ocenia skutki dotychczasowych zmian społecznych i gospodarczych w Polsce. Ich "efekty" zasadniczo różnią się od zapowiedzi ich promotorów i oczekiwań społecznych. Nie funkcjonują prawidłowo konstytucyjnie gwarantowane mechanizmy państwa poczynając od ochrony zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa wewnętrznego, na zabezpieczeniu społecznym kończąc.
Wysoką cenę przeobrażeń płacą przede wszystkim środowiska pracobiorców.
Centralnym zagadnieniem rozstrzygającym o poziomie życia naszych obywateli jest
kwestia bezrobocia. Ograniczenie jego rozmiarów do poziomu możliwie najniższej
dolegliwości społecznej powinno być wytyczną dla działalności każdej organizacji
związkowej, dla każdej konfiguracji władzy państwowej. Problemowi temu Forum
Związków Zawodowych poświęcać będzie szczególną uwagę. Model kapitalizmu wolno
konkurencyjnego, w którym mechanizm rynkowy miał być jedynym regulatorem, w
polskich warunkach zdecydowanie się nie sprawdził.
Forum Związków Zawodowych opowiada się za "rozsądnym" interwencjonizmem państwowym w sferze gospodarczej. Istnieje jeszcze pewna szansa naprawy błędów popełnionych i popełnianych nadal w procesie prywatyzacji. Prywatyzacja nie może być traktowana jedynie jako źródło dochodów budżetowych. Powinna ona służyć unowocześnianiu gospodarki i jej rozwojowi. Forum opowiada się za czynnym włączeniem do tego procesu pracowników.
Forum będzie popierać tworzenie regionalnych i lokalnych programów gospodarczych. Programy takie mogą stać się istotnym elementem w tworzeniu dodatkowych miejsc pracy przy wykorzystaniu lokalnych rezerw i zasobów.
Działalność Forum zmierzać będzie w kierunku kształtowania nowoczesnych stosunków pracy, podnoszenia poziomu życia społeczeństwa, racjonalnego i partnerskiego dialogu z pracodawcami. Popierać będziemy wszelkie działania zmierzające do poprawy stanu gospodarki, z wyłączeniem jednak działań pogarszających sytuację pracowników. Będziemy się sprzeciwiać nieodpowiedzialnym zmianom w Kodeksie Pracy.
Nie zgadzamy się z opiniami, że dla pobudzenia gospodarki i zmniejszenia bezrobocia konieczne są zmiany ułatwiające rozwiązywanie stosunków pracy oraz dalsze ograniczenie uprawnień pracowniczych. Zmiany takie mogą doprowadzić do dalszego wzrostu bezrobocia. Forum popierać będzie natomiast rozwiązania prowadzące do zmniejszenia obciążeń pracodawców.
Skorygowania wymaga polityka podatkowa państwa. Konieczne jest uproszczenie systemu, eliminacja niejasności i sprzeczności w nim występujących. Forum opowiada się także za wyeliminowaniem często nieuzasadnionych ulg i zwolnień, w szczególności w odniesieniu do pracodawców zagranicznych. Do wszystkich podmiotów gospodarczych powinny być stosowane jednakowe reguły, niedopuszczalna jest praktyka tolerowania nielegalnego wyprowadzania zysków firm zagranicznych poza granice kraju.
Forum Związków Zawodowych jest przeciwne postępującemu samoograniczeniu roli
państwa w takich kwestiach jak bezpieczeństwo wewnętrzne, ochrona zdrowia, edukacja
i kultura. Szczególne miejsce w poczynaniach państwa, naszym zdaniem powinna
zajmować polityka społeczna oraz system zabezpieczeń społecznych.
Problemem, który będzie wymagał pilnego rozwiązania w najbliższym czasie jest
uregulowanie sytuacji osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i o szczególnym
charakterze. Forum czynnie popierać będzie postulaty i propozycje w zakresie
polityki społecznej zgłaszane przez ogólnopolskie organizacje wchodzące w jego
skład. Groźną konsekwencją niedowładu państwa w tym zakresie są bowiem różnorodne
patologie i niekorzystne zjawiska społeczne.
Forum Związków Zawodowych jednoznacznie opowiada się za jak najszybszym, ale na rozsądnie wynegocjowanych zasadach, wejściem Polski do Unii Europejskiej. Zamierzamy szeroko korzystać z doświadczeń zachodnioeuropejskiego ruchu związkowego, z jego metod działania. Chcemy uczestniczyć w międzynarodowych organizacjach, strukturach i inicjatywach związkowych.
Dla realizacji podstawowych celów Forum Związków Zawodowych deklaruje chęć
szerokiej współpracy ze wszystkimi siłami politycznymi i społecznymi niezależnie
od ich orientacji ideologicznej czy światopoglądowej.
Uważamy, że wzorem polskiej polityki zagranicznej, co do której udało się różnym
siłom politycznym w kraju osiągnąć tzw. consensus, podobny stan jest możliwy
i konieczny również w odniesieniu do innych aspektów naszego życia. "Porozumienie
ponad podziałami" jest jedyną właściwie szansą na normalność i lepszą przyszłość.
Wszystkie organizacje i centrale związkowe traktujemy jako naturalnych sojuszników w realizacji celów programowych, a nie konkurentów o uznanie w środowiskach pracobiorców. Dlatego też nie będziemy prowadzili polityki zawłaszczania dorobku naszych poprzedników, niezależnie od ich orientacji politycznej i stwarzania barier formalnych w uzyskiwaniu przez kolejne ugrupowania związkowe dostępu do Komisji Trójstronnej i innych ciał konsultacyjnych czy opiniodawczych.
Duży nacisk w działalności Forum Związków Zawodowych będziemy kładli na prowadzenie działalności szkoleniowej i informacyjnej. Wiedza, wszechstronne przygotowanie organizacyjne, znajomość, zwłaszcza zagadnień prawnych, powinny służyć lepszemu wywiązywaniu się z naszego podstawowego zadania - obrony interesów pracowniczych.
Dla jego wypełnienia będziemy wykorzystywali wszelkie metody związkowego działania - istotny akcent stawiając również na solidarność międzyzwiązkową - wspólną obronę interesów ludzi pracy, niezależnie od reprezentowanej branży czy działu gospodarki.
Wyżej wymienione cele mają charakter priorytetowy i będą modyfikowane w zależności od zmieniającej się sytuacji w kraju.