STANOWISKO
FORUM ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
W SPRAWIE SYTUACJI SPOŁECZNO- GOSPODARCZEJ KRAJU


Delegaci I Kongresu Forum Związków Zawodowych - nowej centrali związkowej spełniającej wszystkie wymogi reprezentatywności wyrażają swoje narastające zaniepokojenie rozwojem sytuacji społeczno - gospodarczej w kraju oraz dezaprobatę i sprzeciw wobec rządowych diagnoz i nieudolnie podejmowanych środków zaradczych.

W nowej rzeczywistości ustrojowej, przyzwyczailiśmy się już do tego, że każda kolejna ekipa rządowa rozpoczyna swoją kadencję od totalnej krytyki poprzedników, przypisując im całą winę za wszystkie błędy i oczywiście odpowiedzialność za stan państwa.

Forum związków Zawodowych zdecydowanie odrzuca taki model postępowania.
Zwracając się do szeroko rozumianych elit politycznych naszego kraju - sygnatariusze Forum, ostrzegają - Igrzysk mamy zdecydowanie dosyć, nas interesuje chleb i praca.

W ostatnim okresie jesteśmy świadkami "porozumienia ponad podziałami". Prawie całą winę za klęskę bezrobocia , a co się z tym wiąże i odpowiedzialność za fatalną sytuację społeczno- gospodarczą różnorodne opcje polityczne próbują zrzucić na zapisy Kodeksu Pracy i związki zawodowe.
Przypominamy zatem, że obowiązek przedstawiania konkretnych rozwiązań gospodarczych, a jednocześnie udowadnianie ich społecznego sensu i skuteczności spoczywa na stronie rządowej a nie na związkach zawodowych.
Praca, nasz jedyny związkowy towar traci wciąż na wartości. Wzrost bezrobocia wynika z bardzo wielu czynników. Kodeks pracy, płaca minimalna o które toczy się obecnie walka znajdują się na szarym końcu listy przyczyn. Jesteśmy coraz bardziej przekonani , że Rząd nie przystąpi do poszukiwania innych rozwiązań wyjścia z kryzysu dopóki skutki tego kryzysu przerzucać będzie tylko na społeczeństwo.

Rząd przestał być, niestety, partnerem związkowców. Po rządowej stronie stołu zasiada zespół zdeterminowany wprowadzić rozwiązania najbardziej niekorzystne dla ludzi pracy. Sprytnie próbuje się wykorzystywać każą okoliczność aby forsować swoje rozwiązania.
Z równą determinacją Rząd powinien zająć się walką z bezrobociem, a nie, jak dotychczas bezrobotnymi.
Delegaci I Kongresu Forum Związków Zawodowych uważają, że generalnymi przyczynami bezrobocia, marazmu i zastoju społeczno gospodarczego naszego kraju są błędny popełnione w trakcie transformacji ustrojowej.
Nie podważając jej konieczności, nie sposób jednocześnie nie dostrzegać katastrofalnych skutków kryminogennej prywatyzacji jej częściowo doktrynalnego charakteru, pośpiesznego wprowadzania kompletnie nieprzygotowanych czterech wielkich reform, tylko po to aby zapewnić sobie ich prawa autorskie, likwidowania a nie restrukturyzacji własnego przemysłu, ewidentnych potknięć i niespójności w polityce finansowej, celnej, ubezpieczeń społecznych, bezpieczeństwa publicznego.
Naszego nieskrywanego rozczarowania rozwojem sytuacji w Polsce, mimo wszystko nie chcemy zamieniać w postawę totalnej krytyki i negacji wobec wszystkiego co realizują kolejne ekipy sprawujące władzę w naszym kraju.
Jesteśmy przekonani, że istnieją jeszcze szanse skorygowania nieprawidłowości, zadośćuczynienia krzywdom i niesprawiedliwościom. Będziemy wspierać wszystkie działania zmierzające w tym kierunku.

Forum Związków Zawodowych proponuje zarówno OPZZ jak i Solidarności niezwłoczne podjęcie rozmów w gronie ściśle związkowym. Wypracowanie wspólnego stanowiska do proponowanych zmian w Kodeksie Pracy jest nie tylko realne ale i konieczne.
Próby podpisywania cząstkowych porozumień, sygnalizowanie swojej indywidualnej gotowości do ustępstw wobec pracodawców, a nawet częściowo skoordynowana akcja protestacyjna są rozwiązaniami nieskutecznymi .

Domagamy się zdecydowanie zwiększenia roli państwa, jego agend w zwalczaniu klęski bezrobocia. Ślepa wiara jedynie w cudowne właściwości mechanizmów rynkowych nie przynosi rezultatów.
Forum Związków Zawodowych żąda natychmiastowego uruchomienia działań osłonowych najbiedniejszych warstw społeczeństwa, szerokiego rozwoju robót publicznych. Możliwości udzielenia realnej pomocy ludziom dotkniętym bezrobociem są także na poziomie samorządowym, spółdzielczym, np. stwarzania możliwości odrabiania zaległości czynszowych, ludziom którzy utracili pracę.
Ostrzegamy - nasza gotowość do rozsądnego, uzależnionego od postawy rządu współdziałania i kooperacji nie oznacza jednak rezygnacji z korzystania ze wszystkich instrumentów i środków jakie pozostają związkom zawodowym do zastosowania w obronie interesów pracobiorców.

Warszawa, dnia 15 kwietnia 2002r.