STANOWISKO
ZWIĄZKOWEGO FORUM PRACY

Zebrani w Bydgoszczy w dniu 22.06.2001 roku uczestnicy Związkowego Forum Pracy, reprezentujący 20 ogólnopolskich organizacji nie zrzeszonych w żadnej centrali związkowej, wyrażają swoje ogromne zaniepokojenie rozwojem sytuacji społecznoekonomicznej w Polsce.

Odbiega ona zdecydowanie od wizji przedstawianych przez promotorów zmian społeczno - ustrojowych przed kilkunastoma laty. Rosnące bezrobocie i brak perspektyw dla młodego pokolenia, poczucie krzywdy w wyniku nieudolnie, a często przeprowadzanej z naruszeniem prawa prywatyzacji, spychanie przez państwo na barki społeczeństwa kolejnych ciężarów i obowiązków, skłaniają do zdecydowanego protestu.

Jesteśmy przeciwko instrumentalnemu traktowaniu ludzi pracy. Dotyczy to zwłaszcza rządu, jak i sporej części sił politycznych, które pod zmienionymi szyldami zamierzają walczyć o pozyskanie zaufania społecznego na kolejną kadencję.


Opowiadamy się za szybkim skorygowaniem nieudolnie przygotowanych i wdrożonych reform, a przede wszystkim zrewidowania stanowiska, co do roli państwa w całokształcie funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa. Jesteśmy zwolennikami "rozsądnego" interwencjonizmu państwowego.


Wariant neoliberalny w polskich warunkach nie tylko nie sprawdził się, ale obciążony korupcją, nadmiernym upartyjnieniem każdego szczebla władzy - wręcz się skompromitował. Sytuacja społeczno - gospodarcza, w jakiej się znaleźliśmy, wymaga zdecydowanych ponadpartyjnych działań.


Poziom bezrobocia winien być traktowany jako stan "klęski żywiołowej", a jego opanowaniu powinny służyć natychmiastowe środki zaradcze podejmowane przez państwo.


Usprawiedliwianie rosnącego bezrobocia niektórymi zapisami Kodeksu Pracy - jak czyni to część polityków, a zwłaszcza pracodawców - uważamy za niesprawiedliwe, a ich tezy o "państwie związkowym" za bałamutne.


Odrębnym problemem jest niekorzystna sytuacja w samym ruchu związkowym w Polsce. Niektórym centralom związkowym, wydaje się, że reprezentują wszystkich pracobiorców i mogą wypowiadać się w ich imieniu.


Jest to błędne przekonanie, bowiem spora część ruchu związkowego, czego najlepszym przykładem są uczestnicy dzisiejszego spotkania w Bydgoszczy, pozostaje poza tym układem, a ponadto stopień zorganizowania pracowników w związkach zawodowych systematycznie maleje, co należy traktować jako postępujący brak zaufania do naszych możliwości obrony ich interesów.


Dlatego apelujemy do wszystkich central związkowych działających w naszym kraju, o pilne rozpoczęcie rozmów z udziałem faktycznej, szerokiej reprezentacji ruchu związkowego, na temat rozwiązania problemów bezrobocia, wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach Kodeksu Pracy i przyszłości ruchu zawodowego.


Gruntownej rewizji wymaga również konstrukcja Komisji Trójstronnej, a szczególnie zapisy dotyczące reprezentatywności zasiadających tam stron.
Zwracamy się równocześnie do OPZZ i NSZZ "Solidarność" o wycofanie się z negocjacji nad "Paktem dla pracy" zainicjowanym przez gabinet Jerzego Buźka.
Naszym zdaniem jest to kolejna manipulacja i gra przedwyborcza tego antypracowniczego Rządu, który nie dostrzegał problemów bezrobocia przez całą swoją kadencję, doprowadzając w konsekwencji do paradoksu, że jego poparcie społeczne jest niższe od stopy bezrobocia w naszym kraju. Z takim rządem nie ma o czym rozmawiać.


Uważamy jednak, że zahamowanie niekorzystnych tendencji w polskim życiu społeczno - politycznym jest możliwe. Warunkiem powodzenia tego zamierzenia jest jednakże prawdziwa diagnoza obecnego stanu, jego przyczyn i konsekwencji. Działania naprawcze powinny natomiast posiadać nie tylko przyzwolenie elit, ale rzeczywistą szeroką akceptację społeczną.

LP
Nazwa organizacji
Nazwisko i imię
Funkcja w Związku
1
Federacja ZZ Prac. BIG Banku Gdańskiego SIWEK Julianna Przewodnucząca
2
Federacja ZZ Pracowników PKP SZTERN Włodzimierz Wiceprzewodn.
3
Federacja ZZ Prac. Ochrony Zdrowia SZCZUPACKI Bronisław Wiceprzewodn.
4
Krajowy Związek Zawodowy Ciepłowników SIEWIERSKI Wiesław Przewodniczący
5
Międzyzakładowy ZZ Pracowników Radia i Telewizji KLUCZEK Barbara Przewodniczący
6
NSZZ Policjantów DUDA Antoni Przewodniczący
7
NSZZ Prac. Państwowej Komunikacji Samochodowej ZIÓŁKOWSKI Roman Przewodniczący
8
NSZZ Pracowników Policji ĆWIEKA Michał Przewodniczący
9
NSZZ Pracowników Wojska RUTKOWSKA Elżbieta Wiceprzewodn.
10
NZZ Kierowców KOPYŚCIŃSKI Zenon Przewodniczący
11
Ogólnokrajowe Zrzeszenie ZZ Prac. Ruchu Ciągłego TRĘBACZ Kazimierz Wiceprzewodn.
12
Ogólnopolska Reprezentacja ZZ Pracowników Poczty HRYNKIEWICZ Ryszard Przewodniczący
13
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy KASIERSKI Włodzimierz Wiceprzewodn.
14
Ogólnopolski Z. Z. Pielęgniarek i Położnych GUZENDA Mariola Przew. RW
15
Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra" KULISZ Jerzy Przewodniczący
16
Rada Zakładowa TVP SA SZENK Andrzej Przewodniczący
17
Wolny Z.Z. Prac. Gosp. Wodnej i Ochrony Środowiska WRONKA Barbara Przewodnicząca
18
Związek Zawodowy Inżynierów i Techników MIERZEJEWSKI Zygmunt Przewodniczący
19
Związek Zawodowy Kierowców w Polsce HUDRIAN Czesław Przewodniczący
20
Związek Zawodowy Kierowców w Polsce
Związek Zawodowy Prac. Komunikacji Miejskiej w RP
ARNDT Andrzej Wiceprzewodn.
21
Związek Zawodowy Anastezjologów STAMM Stefan Wiceprzewodn.

 


Bydgoszcz, dnia 28 czerwca 2001 r.